Zawór elektromagnetyczny, inaczej nazywany zaworem sterowanym elektrycznie, jest zaworem automatycznym, który eliminuje konieczność ręcznej obsługi zaworu przez inżyniera. Elektromagnesy działają przy użyciu elektromagnetycznej cewki elektromagnetycznej, która zmienia stan zaworu z otwartego na zamknięty lub odwrotnie.
Jeśli zawór elektromagnetyczny jest „normalnie zamknięty”, po wzbudzeniu cewki elektrozawór powietrza zostaje otwarty dzięki sile elektromagnetycznej wytwarzanej przez cewkę.
Dobór zaworów elektromagnetycznych – elektrozawór powietrza
Aby zapewnić prawidłowe i dokładne działanie sterowania, elektromagnetyczne zawory sterujące muszą być skonfigurowane i dobrane zgodnie z ich specjalnym przeznaczeniem. Najważniejszymi parametrami przy doborze elektromagnetycznego zaworu sterującego są wartość Kv (podawana w metrach sześciennych na godzinę) oraz zakres ciśnienia aplikacji.
Im mniejsza kryza zaworu lub im mocniejsza cewka, tym wyższe ciśnienie, które zawór może zamknąć. Na podstawie obliczonej wartości Kv i zakresu ciśnienia planowanej aplikacji można określić odpowiedni elektrozawór powietrza i jego wymaganą kryzę.
Zastosowania zaworów elektromagnetycznych
Elektrozawór powietrza może być stosowany we wszystkich aplikacjach, w których wymagane jest sterowanie czystymi (nielepkimi) mediami procesowymi, takimi jak bardzo czyste ciecze/gaz/lekki olej. Proste zawory typu włącz/wyłącz są najbardziej popularne, ponieważ wiele linii procesowych wymaga jedynie przepływu lub jego braku. Elektrozawór powietrza może być stosowany w fabrykach, gdzie nie ma dostępu do sprężonego powietrza.
Mogą być również stosowane zamiast większych zaworów, takich jak elektrycznie sterowane zawory kulowe, ale bez zajmowania tak dużej przestrzeni. Obsługa jest również znacznie szybsza niż w przypadku innych technologii zaworowych. Inne zawory sterowane elektromagnetycznie wykorzystują bardziej zaawansowaną technologię. Oznacza to, że mogą być używane do proporcjonalnego sterowania przepływem lub ciśnieniem w zależności od zmiennego sygnału wejściowego.
Jest to sytuacja, w której inny element znajdujący się dalej w łańcuchu wymaga określonego ciśnienia lub przepływu, aby utrzymać prawidłowe warunki pracy. Najczęściej stosowanym sygnałem wejściowym jest sygnał pętli 4-20mA, który większość fabryk będzie miała do dyspozycji, zazwyczaj sterowany przez PLC lub podobny system.
Dlaczego warto używać zaworu elektromagnetycznego?
Elektrozawór powietrza eliminuje potrzebę ręcznego lub pneumatycznego sterowania obwodem pneumatycznym i wymagają jedynie wejścia elektrycznego (oraz ciśnienia powietrza w przypadku zaworów pilotowych) do działania, co sprawia, że są łatwe do zaprogramowania i zainstalowania w wielu różnych zastosowaniach.
Jakie są różne typy zaworów elektromagnetycznych?
Jak zobaczymy, zawory elektromagnetyczne można podzielić na następujące szerokie kategorie: bezpośredniego działania lub sterowane elektromagnetycznie. Zawory sterowane elektromagnetycznie można dalej podzielić na zawory sterowane wewnętrznie lub zewnętrznie, a czasami są one określane jako zawory elektromagnetyczne wspomagane serwomechanizmem.