Coraz więcej osób interesuje się świadomą pielęgnacją skóry i wybiera poszczególne preparaty kosmetyczne już nie na tylko i wyłącznie na podstawie zapewnień producenta znajdujących się na etykiecie, ale przede wszystkim biorąc pod uwagę skład. Z tego powodu dużą popularnością cieszą się ekologiczne kosmetyki, takie jak naturalny krem pod oczy. Jakie składniki powinien mieć w swoim składzie najlepszy tego typu produkt? Podpowiadamy.
Kiedy krem pod oczy jest naturalny?
Żeby mówić o tym, że dany produkt to naturalny krem pod oczy musi on posiadać w swoim składzie głównie składniki pochodzenia naturalnego, czyli roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. W tym ostatnim przypadku ich proces pozyskiwania powinien odbywać się bez szkody dla nich, a więc na przykład jest to wosk pszczeli czy lanolina.
Istotny jest także proces pozyskiwania tych składników. Żeby otrzymać naturalny krem pod oczy, producent musi stosować procesy z tzw. zielonej chemii. Zalicza się do nich na przykład metody fizyczne takie tłoczenie, ekstrakcja, filtracja lub destylacja parą wodną. Może wykorzystać też techniki mikrobiologiczne lub enzymatyczne, a materiał roślinny powinien być przetwarzany w możliwie jak najmniejszym stopniu. Dodatkowo naturalny krem pod oczy nie powinien zawierać w swoim składzie więcej niż 5% substancji syntetycznych. Istotne jest również, by sam proces produkcyjny był prowadzony z poszanowaniem środowiska.
Naturalny krem pod oczy — składniki
Jak już wiadomo, wybierając naturalny krem pod oczy, należy zwrócić szczególną uwagę na jego skład. Na etykiecie powinna znaleźć się informacja o tym, jaki procent substancji w tym preparacie to te pochodzenia roślinnego — im wyższy, tym lepiej. Wśród popularnych naturalnych składników wykorzystywanych w kremach pod oczy wymienia się różnego rodzaju oleje i ekstrakty roślinne — owocowe, warzywne lub ze zbóż. Wśród najpopularniejszych wymienia się między innymi olej z awokado, pestek moreli, migdałowy i kokosowy. Cenione ekstrakty z kolei te z nasion dzikiej róży, pomidora, brzoskwini, oregano czy jęczmienia.
Warto sprawdzić, czy krem zawiera składniki nawilżające, takie jak kwas hialuronowy, prowitamina B5, aloes, arginina czy niacynamid. W składzie naturalnego kremu pod oczy nie powinny znaleźć się parabeny, konserwanty, SLS i SLES, parafina, wazelina, olej mineralny, alkohol denaturowany, oleje silikonowe, PEG i PPG, glikol propylenowy, ftalany, a także chemiczne filtry UV.