W każdej pracy, do jakiej codziennie chodzimy, możemy doznać urazu. Urazy są przeważnie niezbyt poważne, ale dochodzi do nich wbrew pozorom dość często. Niestety od czasu do czasu dochodzi do poważniejszych wypadków. Pracodawcy mają obowiązek dostarczyć swoim pracownikom sprzęt ochrony osobistej, aby chronić ich przed ewentualnym uszczerbek na zdrowiu. Do tego typu sprzętu zaliczamy ochronne buty robocze.

Dlaczego buty ochronne są tak ważne?

Buty ochronne zwane również potocznie roboczymi chronią nasze stopy. Dziewięćdziesiąt procent z nich są to buty wyposażone w nosek (stalowy lub kompozytowy), który ma chronić nasze palce przed zmiażdżeniem lub złamaniem. Nosek ochronny nie jest jedynym zabezpieczeniem naszej stopy. Podeszwa, jaką posiada taki but, musi spełniać standardy antyprzebiciowe. Co więcej, jeśli pracownik ma pracować w specyficznych warunkach, może taki but spełniać dodatkowe funkcje, jak np. ochronę przed zimnem (podczas pracy w chłodni). Buty robocze są wykonywane z rozmaitych materiałów (skóra, tworzywa sztuczne, tworzywa membranowe), jak również mieć również fasony (buty, półbuty, sandały, adidasy).

Czy powinniśmy wykorzystywać buty ochronne w domu?

W zakładzie pracy mamy obowiązek stosowania butów ochronnych. W domu takich obostrzeń nie ma, ale wielu ekspertów z dziedziny BHP, zaleca, aby przynajmniej jedną parę takich posiadać. Wiele prac domowych nie jest niebezpiecznych, ale są i takie, podczas których może dojść do urazów. Jeśli przenosimy meble lub inne ciężkie przedmioty, ryzyko upuszczenia na stopę jest duże, podobnie jest podczas np. rąbania drewna, kiedy to zagrożeniem jest zarówno siekiera, jak i lecący odłamek drewna. Buty do naszego gospodarstwa domowego, możemy bez problemu nabyć, a cena za parę prostych butów jest naprawdę niewielka, w porównaniu do tego, jaki stopień ochrony zapewnia. Buty ochronne możemy nabyć w wielu sklepach stacjonarnych lub za pośrednictwem sklepów online. Kiedy chcemy sprawdzić, gdzie się znajdują najlepiej szukać sklepów ze sprzętem BHP.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj