Posiadanie zwierzęcia w domu dodaje wiele obowiązków, bo to jest żywe stworzenie, o które trzeba dbać. Lecz ma więcej plusów niż minusów, gdyż zwierzęta mają wielki wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Wśród zwierząt domowych znajduje się nie tylko psy i koty, lecz także często domowymi zwierzętami są chomiki, albo ptaki. Z pośród ptaków na pierwsze miejsce wysuwają się papugi, które trzymane są w klatkach. Klatka dla papugi musi być przystosowana do jej wielkości.

Klatki dla papug – jaki model wybrać?

Łatwo odróżnić papugę od innego ptaka, gdyż posiada kolorowe upierzenie, masywny i hakowato zakończony dziób. Papugi żyjące na wolności wiją sobie gniazda zazwyczaj w dziuplach. Natomiast dla udomowionych musi być w domu klatka dla ptaków.

Papuga odżywia się owocami, warzywami, nasionami, ziarnami, jagodami, orzechami, lecz w porze lęgowej je także larwy i owady. Nie wolno jednak podawać m czosnku, cebuli, pora, czy rabarbaru. Nie można także zapominać o zapewnieniu im stałego dostępu do wody, bo źle znoszą jej brak.

Papugi są towarzyskie i dlatego łatwo przywiązują się do właściciela. Domagają się od niego uwagi, a nawet pieszczot, jak na przykład głaskania, czy mówienia do nich. Dlatego jest to zwierzę domowe raczej nie wskazane dla osób, których nie ma w domu całymi dniami.

Dobrze karmiona i zadbana papuga może żyć wiele lat, jak na przykład popularna papuga zwana nimfą, która w dobrych warunkach może dożyć 20 lat. I to jeszcze nie jest rekordzistka pod względem długowieczności. Lecz zaniedbana papuga nie ma przed sobą długiego życia.

Ogólnie w domach ludzie posiadają wiele gatunków papug i klatki dla papug. Do najbardziej popularnych papug hodowanych w domu należy papuga australijska nimfa. Jest dużym ptakiem o długości z ogonem do ponad 30 centymetrów. Jest to nie tylko bardzo towarzyski ptak, lecz również bardzo inteligentny i dlatego bardzo szybko uczy się naśladować rożne dźwięki. Ptak ten posiada pomarańczowe plamy na policzkach i pierzaste czubki. Klatka dla tego ptaka musi być duża, bo mało tego, że ten ptak jest dość duży, to jest także bardzo ruchliwy. I tym bardziej wymaga większego dla siebie pomieszczenia.

Innym znanym rodzajem papug są długowieczne papugi ara pochodzące z Ameryki Południowej, które mogą w dobrych warunkach żyć nawet do 50 lat. To są jeszcze dużo większe ptaki od nimfy, bo długość ich ciała z ogonem dochodzi nawet do około 90 centymetrów. Papugi ara są także bardzo towarzyskie i łatwe do oswojenia. Klatka dla takiej wielkości paka musi być duża.

Klatka dla ptaków – jaka cena?

A jaka jest cena papug? Cena papug kształtuje się w zależności od jej gatunku i wynosi od kilkuset zł. do nawet kilku tysięcy zł. Najtańsze są papugi faliste, które kosztują tylko kilkadziesiąt zł. Jednak nie zależnie od ceny każdy nabywający papugę powinien dbać o nią z jednakową starannością, bo to żywe i czujące stworzenie. W sklepach zoologicznych dostępna jest również klatka dla kanarka. W tym wypadku również mamy szeroki wybór modeli w różnorodnych cenach.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj