Cera trądzikowa jest niezwykle wymagająca. Ze względu na dużą ilość krost, grudek czy zaskórników oraz innych niedoskonałości trzeba bardzo ostrożnie dobierać kosmetyki, żeby dodatkowo nie podrażnić skóry. Na dodatek, ze względu na nadmierną ilość produkowanego sebum, taka cera bywa przetłuszczona i może zacząć świecić się w zaledwie parę godzin od umycia czy nałożenia makijażu. Z tego powodu właściwa pielęgnacja cery trądzikowej jest kluczowa w leczeniu trądziku. Poznajmy 3 najważniejsze jej zasady.

Pielęgnacja cery trądzikowej – czego się wystrzegać?

Zanim poznamy sposoby na postępowanie z cerą trądzikową, warto też pamiętać o tym, czego absolutnie nie powinnyśmy robić. W przeciwnym wypadku nie tylko nie pozbędziemy się trądziku, ale też przyczynimy się do jego rozprzestrzeniania. Wiele osób zapomina bowiem o tym, że absolutnie nie powinniśmy wyciskać zmian skórnych. W pierwszej chwili może się wydawać, że to czynność zupełnie nieszkodliwa, a wręcz przynosząca spodziewany efekt, ponieważ pryszcz szybciej znika. Niestety w ten sposób zaogniamy jedynie stan zapalny.

Trzeba również zwracać uwagę na składy produktów, z jakich korzystamy. Wiele z nich powstaje na bazie alkoholu. Osoby z cerą trądzikową nie powinny ich stosować. Nadmiernie wysuszają one bowiem skórę i mogą podrażniać. Nawilżenie w przypadku rozległego trądziku jest niezwykle ważne, a składniki powinny koić i łagodzić. W codziennej pielęgnacji należy wystrzegać się klasycznego mydła na rzecz bardziej delikatnych kosmetyków, które będą dobrze oczyszczać, lecz nie wywołają uczucia ściągnięcia.

Pielęgnacja cery trądzikowej – oczyszczanie i tonizacja

Pielęgnacja cery trądzikowej powinna być rozpoczęta od jej oczyszczenia. Jeśli wykonujemy ją wieczorem to osoby, które lubią się malować, powinny najpierw zmyć cały makijaż. Często w przypadku cery trądzikowej stosujemy cięższe podkłady czy korektory, aby zakryć niedoskonałości. W dużej mierze pozwala to przezwyciężyć kompleksy, jednak zbyt mocne obciążenie skóry w dłuższej perspektywie nie działa dobrze na naszą skórę. Po zmyciu makijażu możemy dobrze umyć twarz letnią wodą.

Do tego procesu warto jednak wykorzystywać odpowiednie kosmetyki, jak na przykład pianki, żele czy maski oczyszczające. Nie tylko dokładnie umyją całą skórę i oczyszczą ją, ale także z dnia na dzień mogą przyczyniać się do redukowania ilości pryszczy na twarzy. Zamiennie lub uzupełniająco możemy stosować również tonik. Ważne, aby był on bez zawartości alkoholu. Nie wysusza cery, a zamiast tego świetnie zwęża porty i matowi naskórek.

Zaskórniki na czole – jak sobie z nimi poradzić?

Zaskórniki na czole są bardzo częstą przypadłością głównie młodych osób. Wysyp pryszczy w tym miejscu wiąże się z burzą hormonów, nieodpowiednio zbilansowaną dietą czy piciem nadmiernej ilości alkoholu. Odżywianie możemy zmienić, jednak hormony działają niezależnie od nas. Można nieco uspokoić zmiany skórne stosując odpowiednie preparaty. Najlepiej sprawdzą się pianki oraz żele, których właściwości antybakteryjne szybko zwężą pory i sprawią, że cera będzie dokładnie oczyszczona.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj