Jak sama nazwa wskazuje, tapeta dekoracyjna powinna być przede wszystkim ładnie zaprojektowana. Na tym jednak jej właściwości (i atuty) się nie kończą. Zwłaszcza, że do produkcji nowoczesnych tapet stosuje się nowoczesne materiały. Te z kolei mają coraz więcej ciekawych i zaskakujących właściwości.

Koniec z efektami dźwiękowymi

Na rynku dekoracyjnych rozwiązań wykończeniowych coraz lepiej radzą sobie tapety winylowe zmywalne, których zadaniem jest między innymi tłumienie dźwięku. Tapety te wykonane są najczęściej z tworzyw sztucznych o dużej gęstości, co oczywiście przedkłada się na mniejszą przenikalność drgań. Co ciekawe, tapety ścienne w wersji akustycznej mogą zostać również wykorzystane do wyciszenia wnętrz, wewnątrz których nagrywa się muzykę (np, studia dźwiękowe).

Ograniczone ryzyko = zwiększone bezpieczeństwo

Tapety ścienne to coraz częściej ważny element ochrony wnętrz przed pożarami. Standardem są już tapety odporne na działanie wysokich temperatur, które wykazują właściwości samogasnące. Co więcej, większość z nich została zaprojektowana w ten sposób, by ograniczyć emisję szkodliwych gazów będących efektem spalania. Dzięki temu ryzyko zaczadzenia się lub zatrudnia, jest w tym przypadku znacznie ograniczone. Należy przy tym pamiętać, że niestety nie da się go całkowicie wyeliminować.

Magazynowanie światła na dłużej

Niektóre tapety ścienne posiadają właściwości fluorescencyjne. Oznacza to, że mogą one „magazynować” światło dzienne, a następnie świecić w nocy. Oczywiście czas tego świecenia jest mocno ograniczony (maksymalnie do 2 – 4 godzin), aczkolwiek i tak prezentuje się on bardzo ciekawie. Co ważne – tapety te doskonale łączą się z żaluzjami zewnętrznymi, których cechą charakterystyczną jest tłumienie 100 procent światła słonecznego.

Ciekawa i zaskakująca faktura

Niektóre tapety ścienne wyróżniają się też dość zaskakującą fakturą. Mogą one – w zależności od właściwości – przypominać powierzchnię tynku (o zróżnicowanym stopniu chropowatości), a także drewna i kamienia. Co ciekawe, w przypadku wielu takich modeli efekt ten wcale nie musi być imitacją. Zwłaszcza, że na rynku coraz częściej goszczą tak zwane tapety naturalne, które składają się z wyżej wymienionych materiałów. Nawiasem mówiąc, ich trwałość jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku standardowych rodzajów tapet.

Podsumowując, tapety to coraz bardziej funkcjonalne wyposażenie wnętrz, dzięki któremu zyskują one niesamowite właściwości użytkowe. I właśnie dlatego są one coraz bardziej konkurencyjną formą wykończenia elewacji wewnętrznych.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj