Drób to nie tylko kurczak

Większość z nas nie ma problemu z przygotowaniem potraw kurczaka. Mało kto jednak pamięta o tym, że indyk również jest mięsem drobiowym, które warto włączyć do swojej diety. Indyk w diecie jest źródłem witamin (szczegółowe informacje: https://wingsofquality.eu/indyk-w-diecie-wartosci-odzywcze-dlaczego-kiedy-i-jak-warto-go-jesc/) z grupy B, w szczególności tiaminy, ryboflawiny i niacyny. Witaminy te biorą udział w przemianach węglowodanów, wpływają na prawidłowe działanie układu nerwowego, uczestniczą w produkcji hormonów i redukują cholesterol we krwi.

Wartościowe składniki odżywcze

Indyk w diecie jest źródłem cennych składników mineralnych. Wśród nich warto wymienić cynk, żelazo i magnez. Cynk pozytywnie wpływa na kondycję skóry, dobrą pracę enzymów i pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową. Żelazo z kolei uczestniczy w produkcji czerwonych krwinek. Magnez natomiast pozwala na prawidłową pracę mięśni. Wpływa również na gęstość kości. Jedzenie indyka pozytywnie wpływa na stan układu kostnego, układu immunologicznego i poziom dotlenienia organizmu.

Dlaczego warto uwzględnić indyka w swojej diecie?

Mięso z indyka jest mięsem chudym i lekkostrawnym. Dodatkowo, tłuszcz zawarty w indyku jest tłuszczem łatwo przyswajalnym. Co istotne – indyk zawiera mniej cholesterolu niż kurczak. Jest to bardzo istotna informacja dla osób zmagających się z podwyższonym cholesterolem lub też znajdujących się w grupie ryzyka rozwoju miażdżycy. Spożywanie mięsa z indyka nie przyczynia się do zwiększenia ilości cholesterolu w krwiobiegu.

Mięso indyka jest najmniej alergizujące, dzięki czemu może być spożywane również przez małe dzieci. Zawartość białka w mięsie z indyka sięga nawet 24%, przez co ten rodzaj mięsa jest polecany sportowcom i osobom prowadzącym aktywny tryb życia. Jeżeli chodzi o wybieranie poszczególnych części, to dla osób będących na diecie lub dbających o sylwetkę, najbardziej polecana jest pierś z indyka. Zawiera ona około 85 kcal w 100g, przy jednoczesnej zawartości tłuszczu poniżej jednego procenta.

Indyk w diecie – jak go przygotować?

Indyk jest mięsem, które można spożywać w praktycznie każdej postaci. Można go upiec, usmażyć, zgrillować lub udusić w potrawce. Mięsko z indyka doskonale komponuje się ze smakami ziołowymi, pikantnymi, łagodnymi i słodkimi. Nie wymaga długiej obróbki termicznej. A nawet więcej – jeżeli będziemy je poddawać działaniu wysokiej temperatury przez zbyt długi czas to stanie się suche i pozbawione smaku. Indyk nadaje się do przygotowania wędlin, zrobienia kotletów lub pulpetów, sosów, zup i potrawek. Ponieważ jest mięsem stosunkowo delikatnym to nie będzie zakłócał odbierania innych smaków, np. w postaci warzyw.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj