Bigos w kuchni polskiej ma długą tradycję. Danie to można spotkać w każdym rejonie Polski. Często jest podawane w restauracjach przy okazji wesel, czasami jest dostępne w barach i lokalach serwujących kuchnie regionalne. Ponieważ z założenia bigos jest daniem, które powstawało z dostępnych produktów, oraz tego co udało się upolować, ciężko wskazać jedyną, słuszną recepturę. Istnieje jednak jeden produkt, bez którego bigos nie może istnieć. Jest nim kapusta. Ona musi być. Jaka? Słodka, kiszona lub mieszana. Niezależnie jaką wybierzemy, musimy mieć świadomość, że jest ona podstawą naszego dania. Jak ugotować bigos z kapusty?

Jak ugotować bigos z kapusty?

Należy ją dusić. Przykładowy bigos z dodatkiem mięsnym najlepiej wykonać w następujący sposób. Mięso, boczek, wędzonkę i wszystko co mamy w lodówce podsmażamy na patelni z cebulą. Jeśli chcemy, możemy w tym momencie dodać także odrobinę koncentratu pomidorowego (w niektórych regionach Polski to bardzo popularny dodatek). Następnie dodajemy słodką kapustę i podlewamy niedużą ilością wody. Przyprawiamy solą, pieprzem, cukrem, liściem laurowym, jałowcem i zielem angielskim. Jeśli lubimy, możemy dodać grzyby i śliwki. Dusimy wszystko do miękkości. Jeśli dodajemy kiszoną kapustę, należy ją wcześniej pokroić nieco i ugotować w osobnym garnku. Pod koniec gotowania można ją połączyć z innymi składnikami. W przypadku gotowania bigosu wyłącznie z kapusty kiszonej może być konieczne jej opłukanie i rozdrobnienie, ale gotujemy ją razem ze wszystkimi dodatkami.

Gotowanie bigosu jest proste

Z zasady przygotowanie bigosu nie powinno być pracochłonne, ani skomplikowane. Chociaż obecnie pojawia się wiele opinii na temat prawidłowej technologii wykonania, należy pamiętać, że jako danie myśliwskie już przed laty doczekało się ono tysiąca i jednej wersji. I to twoje wykonanie może być tym najlepszym.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj